Z pískoviště

Máme za sebou prvních kola práce nad dotacemi – neinvestičními příspěvky obce spolkům a organizacím. Po rozšířené radě jsem dva dny trochu později usínal. Ale pobaveně! Určitě ne ve zlém. Když ona ta argumentace…

Strašně zjednoduším: prostě se potkaly dva světy. Největší sranda, že prý snad prvně!?

Jeden, zvyklý řešit v práci (…) PROMILE. Pracovat v prostředí, kde je někdy před zákazníkem třeba i odkrýt účetnictví, aby jste mu zdokumentovali a si tak dohodli práci pro firmu na dva tři týdny, kdy na kusu vyděláte pár halířů, ale máte chvilku zajištěnou práci. Svět, kde je normální každý rok dlouze diskutovat a argumentovat s vedením o navýšení platu miliprd pod inflaci.

A druhý, kde je (Přece? Asi?) normální vzít si PROCENTA. A proč ne? Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere. V přátelských rozhovorech se pak dovíte, že to přece je normální, běžné. Mírně nadsadit a tak.

Prostě se potkaly dva světy. Opravdu prvně? Při dnešním pracovně nepracovním posezu s jedním z těch nenápadných v obci aktivních jsem se dozvěděl, že ti „staří, služebně zkušení“ jsou z nás „nových“ prý nervózní. Protože neví, co čekat. Protože na to X let (pár volebních období) nebyli zvyklí?!

Lidi, myslíte, že někdo o něco takového stojí? Setkání všem z potenciálních žadatelů už jsem nabídl. Žádná křeč – máme na to pár měsíců. Setkání s těmi aktivními z opačné názorové strany mám na plánu a chci sám vyvolat (dávám na papír, abych mohl být později popotahován: – ))). Jen zatím těžce sbírám minuty na setkání s těmi, co jsou sami iniciativní…

A souhrnně a zjednodušeně?:
– Finanční výbor prý cosi nějak… No jo – určitě! Stačí porovnat i jen ty zápisy pár let zpět :-). Na něco podobného jste nás zase chtěli? A prosím: lidé z této strany názorového spektra by se ozvali i bez  „funkce“!
– Střet zájmů poprvé: zákon o obcích a zákon o střetu zájmů jsou poměrně jednoznačné, co se týče rady obce, starosty, místostarosty. Kdy a pro co by kdo neměl hlasovat, byť i jen v rámci slušnosti.
– Střet zájmů podruhé: totéž v případě zastupitelů je pak už jen o té slušnosti.
– Střet zájmů potřetí: no a taky to naše „malé dělení medvěda“ lze pojmout já tobě, když ty mně.

Můj jediný závažnější problém?:
– Bokem a neoficiálně jeden z kolegů zastupitelů za jeden ze spolků, kterého si moc vážím, zahlásil: „No když mi nedají, tak to můžu jít dělat třeba do Lužic.“ Tak s tím pracovat neumím. Někdo má koníčka – ale jen za obecní peníz?

A co budu při následných debatách odstřelovat v zárodku?:
– Když ty peníze (na to a na to) nedáme, děcka nám zůstanou sedět doma u počítače a TV Nova. (Zde nutno přidat poznámku, že padlo v souvislosti jen s jedinou organizací).
– Proč bych neměl chtít (to a to) já, když ten a ten chce tolik a tolik?
– Proč bych neměl chtít (to a to) já, když obec utratila (ztratila, vyhodila – měl bych být přece jen slušný…) tolik a tolik jinde?

Proč? To pak prostě a bez řešení skončíme u těch rozšlapaných báboviček kdysi kdesi na pískovišti…

A hlavně proč (podruhé)? Musím se zde omluvit za jednu myšlenku, ač mnou nikdy nepublikovanou. I když zde už pár let existuje dokumentace, deklarující havarijní stav zařízení kolem zásobování obce pitnou vodou, minulá zastupitelstva na to nekašlala – jak jsem si původně myslel. Jen byla zvyklá pracovat JEN s dotacemi. A ty se nenašly… A situace se mezitím dál zhoršovala. V sobotu jsme se s pár zastupiteli potkali v úpravně vody a pár dalších kroků si nastínily. Ano, i o ty dotace se budeme dál pokoušet. Ale, prosím vás: vy doma nespoříte a nakupujete jen na úvěr?!?