Prostě peníz – drobnosti…

K předchozímu příspěvku k neinvestičním penězům organizacím a spolkům – drobná doplnění. Bez komentáře:

1.) Citace z výkladů legislativy ke střetu zájmů:

150220_stret1

150220_stret2

2.) A jak to dělají jinde? Když už je třeba ukazovat na příkladech…! Hlavně o ten zdroj (jeden z možných zdrojů) financování mi jde. Článek je citován s povolením redakce Lidovky.cz:

Pec na chléb i minipivovar. V obci na Domažlicku si potraviny připraví sami
19. února 2015   6:22 | Lidovky.cz

DÍLY (DOMAŽLICKO) – Komunitní pec pro společné pečení chleba a mikropivovar pro sousedské vaření piva si letos postaví lidé z Dílů na Domažlicku. Ve vesničce s necelými čtyřmi stovkami obyvatel je několik aktivních spolků, chlebová pec a pivovar mají pomoci k dalšímu společnému setkávání, řekl ve středu Petr Konšel z místního sdružení mladých lidí Rodiče za hřiště.

„Jdeme do toho bez zkušeností, po hlavě, a o to větší legrace to bude. Celá sranda je o tom, že tam jdeme jako sousedi, jako parta,“ uvedl. Díky grantu, které sdružení dostalo od bankovního nadačního fondu zaměřeného na podporu komunitních a sousedských programů, vyroste do léta na zahradě bývalé školky samostatná klasická chlebová pec. K tomu si v Dílech pořídí také automatický přístroj na vaření až 50 litrů piva. Oba projekty mají hodnotu kolem 120 tisíc korun, většinu pokryl grant.

Veškeré práce si obyvatelé obsarají sami.

Zděná pec zabere do deseti metrů čtverečních plochy, bude mít stříšku a bude se v ní klasicky topit dřevem. Najednou se v ní upeče až kolem 20 bochníků chleba. Veškeré práce si v Dílech obstarají místní lidé – v obci jsou zedníci, kamnáři i lidé dalších řemesel, kteří přiloží ruku k dílu. K peci bude patřit také zařízení na míchání těsta, které se bude připravovat a kynout v bývalé školce. „Nejde nám o množstevní výrobu, ale o tu srandu při přípravě. Chceme, aby to fungovalo živelně, aby se lidi sami zapojili,“ řekl Konšel.

Sdružení bude péct chléb a vařit pivo při několika společenských akcích, které za rok pořádá. Obě nová zařízení by ale měla sloužit celé obci – místních hasičům a sokolům při jejich akcích i lidem, kteří si třeba budou chtít uvařit pivo a upéct chléb na domácí oslavy narozenin, svatby, zabijačky a podobně. „Součástí plánu je právě ta spontánnost,“ poznamenal Konšel. Zařízení na vaření piva je automatické a nevyžaduje stejně jako pec trvalou obsluhu. Piva se najednou uvaří 50 litrů, jeho vaření zabere asi dva dny. Nápoj pak musí podle druhu ještě nějakou dobu zrát. „Je to pivo z klasických surovin, není to žádné práškové pivo. K tomu pivovaru je i zařízení na mletí zrna,“ popsal zařízení Konšel.

Lidovky.cz, ČTK
Zdroj: http://www.lidovky.cz/pec-na-chleb-i-minipivovar-v-obci-na-domazlicku-si-potraviny-pripravi-sami-1r7-/dobra-chut.aspx?c=A150218_194727_dobra-chut_ele

3.) Jo a poslední – drobná… Pořád se snažím pracovat jen se svými zvyklostmi a zkušenostmi. Ignoruju, co si u nás jeden o druhém a hlavně bez něj (ní) – a tak. Takže jsem třeba znovu nenanesl na program jednání zastupitelstva (rady?) jeho častější termíny během roku. I když se mě lidé, co trochu víc fungují sami za sebe, ptají: „A co tam prosím tě chcete takto stihnout?! To tam pak spáváte?“ Zrovna tak zatím přecházím zdaleka neojedinělé názory, že přece ten a ten kandiduje jen a jen proto, aby si na obci pak navzájem nějaký ten peníz přiklepli. Je tedy pravda, že se nám v souvislosti s tématem (spolkem, organizací, příspěvkem) konečně ozvala dosud mlčící čtvrtina zastupitelstva. A že jsme se na „rozšířené radě“ k rozpočtu obce pro dělení obecního medvěda ani nedostali. Ale já pořád hraju na sto dnů neútočení :-). Ano, už přetahuju. Uvidíme po úterku 24.2.2015.