Rady obce – leden 2015

Zápisy a tudíž informace z jednání rady obce jsou neveřejné. Nevidím důvod, ale respektuji. A doufám, časem…

Takže snad jen rámcově o tématech, která mj. zazněla, jsou dlouhodobější váhy a snad nikomu nebude vadit pár informací k nim:

DPS
Několikrát už jsem deklaroval, že mladší by se dle mne měli umět postarat trochu více sami a že to cítím spíše na podporu starší generace. Když jsem prvně dům s pečovatelskou službou na oficiálních jednáních zmínil, přišel mi tento námět pro ostatní mírně překvapivým. Stačilo pár týdnů a s potěšením konstatuji, že brouk nasazený do hlav kolegům ze zastupitelstva či rady získává hodně konkrétní obrysy a hlavně podporu! Není to nic na pár měsíců, zatím vidím vše na úrovni rozpočtového výhledu (a naštěstí to bude hodně o nás, protože žádný předchozí rozpočtový výhled nás nebude mást – zkuste si nějaký z dřívějších prostudovat :-)). Náměty na cosi jako denní místnost či stacionář na jedné straně a vlastní DPS na straně druhé se v podstatě nabízí – když se bez jakýchkoli předchozích konzultací shodne z první vody cca polovina přítomných na jednání rady. Tak, pojďme pokračovat.

Zásobování obce pitnou vodou
Člověk nemusí být velký technik a znát moc kolem historie našeho vodovodu – a asi dokáže rychle odhadnout, jak zásadním tématem a prubířským kamenem pro současné zastupitelstvo vše kolem pitné vody bude. Mírně se k tématu vrátím při zápisech z jednání finančního výboru, mírně při jakémsi souhrnu za prvních sto dnů neútočení. Ale ona to zase taková věda není: prostě pro mě je to priorita! A bude z toho hodně „veselí“: při přesměrovávání obecních peněz, při řešení X let neřešeného, atd. atd.. Troufám si odhadnout, že to je první velké téma na obecní referendum. Už mám snad za těch pár týdnů představu, s kým by se dalo nad problémem spolupracovat – za každou další hlavu ale budu a jen rád. Ozvěte se klidně, prosím.

Čestné občanství
Pro mě velmi jednoduché. Jsou tady jakési návrhy z minulosti, jakýsi návrh aktuální. Právě historie kolem pana Klanici naprosto jednoduše demonstruje, v čem je problém. Takže postupem obyčejného technika: je potřeba stanovit si pravidla, která obec, pokud se tímto aktem chce zabývat, neměla a nemá. Iveta Čajková posbírala nějaké reference, jak to mají jinde – a teď to necháme taky trochu na zastupitelstvu, ne? A mimochodem – asi ani (a naschvál :-)) nebudu jmenovat, ale troufnul bych si odhadnout, koho by většina lidí jmenovala jako prvního oficiálního kandidáta. Jenže on ho nikdo zatím nenavrhnul…

Práce s podněty občanů
Cítím, že to bude jedna z mých parket. Buďme rádi za každého, kdo má potřebu se spolupodílet! Opravdu je ale potřeba pracovat připraveně a koordinovaně. Takže a třeba: objevil se jako námět dotazník. Cosi jako zjišťování spokojenosti, čeho víc a co ne. Za mě: určitě moc dík. A povím vám, jak s tím teď já. Prvopočátkem je mi už zmíněný rozpočtový výhled. Priority! Jen peníze…!? Prostě postoj k delší budoucnosti! Pak rozpočet (tzn. práce pro nejbližší období). A potom koordinovaná a připraveně podložená práce různých zainteresovaných skupin lidí. Takže třeba i ty dotazníky (referenda?) – ale směrované a cílené.